Mykonos zalicza się do najczęściej odwiedzanych greckich wysp – w naszym odbiorze jest wyspą zdecydowanie bardziej oddychającą i przewiewną niż wspinający się po klifie Santoryn.
Na Mykonos odczuwa się jednak nie tylko powiew wiatru znad morza, ale i wielkiego świata. Kosmopolityczny wizerunek Mykonos tworzą nie tylko influenserzy i zagraniczni turyści, czy butiki luksusowych marek, ale również ekskluzywne pracownie ceramiki oraz galerie sztuki współczesnej. Jeśli spacerując uliczkami Mykonos zauważymy sznur przechodniów, którzy spoglądają w dół, będzie to orszak towarzyszący niespiesznym spacerom Petrosa (a ścislej mówiąc: któregoś z jego sobowtórów) – pelikana, który jest niekwestionowanym “pierwszym celebrytą” wyspy.
Jak przystało na imprezową stolicę Hellady, Mykonos nigdy nie zasypia. Wybierając lokalizację w Mykonos Town (stolica zamiennie nazywana jest Chora lub Kora) trzeba się więc liczyć z odgłosami imprezy, która niemal co noc odbywa się zawsze tuż za naszym progiem.
Oto, czego naszym zdaniem nie możesz przegapić, będąc na Mykonos:
1. Mała Wenecja
Urokliwa dzielnica miasta położona tuż nad morzem architektonicznie wyraźnie różni się od śnieżnobiałych cykladzkich zabudowań, a to za sprawą weneckich wpływów, związanych z kupiecką przeszłością wyspy. Na tle Małej Wenecji pozowali już m.in. Robert i Anna Lewandowscy, wielu rodzimych i zagranicznych celebrytów oraz gwiazdy popkultury. Mała Wenecja jest naszym zdaniem zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc do obserwowania zachodu Słońca nad Morzem Egejskim.
2.XVI-wieczne wiatraki Kato Myli
Rząd podniszczonych wiatraków górujących nad Mykonos należy do najbardziej rozpoznawalnych obiektów na wyspie. Niegdyś wykorzystywane do przechowywania zboża, dziś wiatraki pozostają chętnie fotografowaną atrakcją. W jednym z nich aktualnie mieści się Muzeum Rolnictwa. Protip: Wiatr hulający wokół wiatraków bezczelnie podwiewa sukienki i zrywa kapelusze.
3. Stary Port
Stary Port nocą i o świcie to dwa różne światy. Choć wieczorem to miejsce dudni od muzyki oraz stukotu obcasów, o poranku słychać tylko odgłos mew, które stają się ścieżką dźwiękową lokalnego targu rybnego. Zakupione w Starym Porcie owoce morza stały się pysznym składnikiem jednej z naszych kolacji.
4. Panagia Paraportiani – bielona świątynia Matki Bożej z Tylnej Bramy
Panagia Paraportiani jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych świątyń, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Urok tego kościoła leży w jego prostocie, fasada praktycznie pozbawiona jest jakichkolwiek zdobień. Kościół w swoim kształcie przypomina białą, cukrową figurkę. Wyróżnia się także za sprawą szczególnej konstrukcji – na świątynię składa się bowiem aż pięć połączonych kościołów, wybudowanych w różnych okresach i stylach architektonicznych. Budowa tego “sakralnego kompleksu” rozpoczęła się w XV w. i zakończyła dopiero dwa wieki później, a renowacji dokonywano jeszcze w ubiegłym stuleciu.
5. Plaże
Mykonos słynie z pięknych piaszczystych plaż, przyjaznych zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i nudystów. My korzystaliśmy z plaży w bliskim sąsiedztwie Starego Portu.
6. Bugenwille!
7. Oferta kulturalna
Mykonos posiada bogatą ofertę kulturalną. We wstępie pisaliśmy już o galeriach gromadzących interesujące przykłady sztuki współczesnej, czy lokalnym rzemiosle. My na dłużej zatrzymaliśmy się w mieszczącej się w pięknej przestrzeni wystawienniczej Rarity Gallery przy Kalogera 22, w której można podziwiać m.in. hiperrealistyczne rzeźby “pływaków” amerykańskiej artystki, Carole Feuermann.
Dość oryginalnym sposobem na spędzenie wieczoru na wyspie może być także kino plenerowe “Cine Manto Mykonos”, zlokalizowane w pięknym otoczeniu ogrodu.
Przeczytaj także nasz wpis o Santorini.